Naturalna podłoga drewniana – najlepszy wybór

Pierwszą istotną decyzją, którą musimy podjąć w trakcie wyboru podłogi do urządzanego wnętrza jest ta, czy zdecydujemy się na podłogę naturalną, czy postawimy na jej syntetyczny odpowiednik. I chociaż podłogi laminowane posiadają wiele zalet – jak łatwość montażu czy bogate, przewidywalne wzornictwo, to nadal nie da się ukryć faktu, że nic nie zastąpi dzieła stworzonego przez naturę.

Podłoga drewniana sprawia, że wnętrza nabierają klimatu, którym – przy odpowiednim montażu i pielęgnacji desek – można się cieszyć latami. Drewno kreuje wnętrze przytulne i za każdym razem na swój sposób unikatowe. Ciepłe i miłe w dotyku, w niczym nie przypomina chłodnego laminatu, a jego antystatyczna powierzchnia nie przyciąga kurzu (każdy użytkownik paneli podłogowych przekonał się, że „koty” gromadzą się na nich niepostrzeżenie). Naturalne podłogi wykończone woskiem lub olejem oddychają, tworząc w pomieszczeniach przyjazny mikroklimat.

Koronnym argumentem zwolenników (i producentów) podłóg z laminatu są ich wytrzymałość i niska cena. Te tezy również upadają, jeśli spojrzymy na to zagadnienie w szerszej perspektywie. Podłóg wykonanych z laminatu, w przeciwieństwie do tych drewnianych, nie możemy poddać regeneracji, a ich wytrzymałość jest ograniczona: każda rysa czy wgłębienie, które powstaną na ich powierzchni, już tam pozostaną. Laminat wygląda dobrze, gdy może się szczycić nieskazitelnością – jeśli chcemy ją zachować, stoimy w obliczu wymiany podłogi co kilka lat.

Przeczytaj także: JEDYNA TAKA DESKA WARSTWOWA

Tymczasem podłoga drewniana nie tylko nie jest tak podatna na uszkodzenia, ale też ich obecność na jej powierzchni nie kole tak bardzo w oczy: drewno z biegiem lat nabiera charakteru i wyrazu, niczym dojrzałe wino. Jeśli natomiast zależy nam na jego nieskazitelnym wyglądzie, podłogę możemy poddawać renowacji co najmniej kilkakrotnie, co gwarantuje nam kilkadziesiąt lat bezproblemowego użytkowania.
Bogate wzornictwo i przewidywalność kolorystyczna podłóg laminowanych również tylko pozornie przemawiają na ich korzyść. Naturalne podłogi nie ustępują laminowanym pod względem różnorodności. Możemy przebierać w gatunkach drewna, jego wybarwieniach i sposobie wykończenia, rozmiarach deski – od tańszej i popularnej klepki, przez deskę podłogową, aż po szczególne popularną w tym sezonie jodełkę francuską. Nieustannie doskonalone procesy produkcyjne oraz łączenie innowacyjnych technologii z tradycją rzemieślniczą owocują licznymi wariantami wykończenia powierzchni, do wyboru mamy: szlifowanie, szczotkowanie, strukturyzowanie, heblowanie, czy wreszcie ręczne postarzanie desek podłogowych. Drewno oferuje nam natomiast coś, czego w żadnym wypadku nie zaznamy w zetknięciu z laminatem: przygodę, tajemnicę i bogactwo znaków szczególnych. Każda klepka, każda deszczułka na naszej podłodze opowiada własnym głosem odrębną historię, w każdym słoju i sęku pobrzmiewa echo minionych pór roku, pieszczących drzewo promieni słonecznych, czy smagających je wichrów.

Co wybrać na podłogę? Drewno, naturalnie!

[/fusion_text]