Ogrzewanie podłogowe a podłoga drewniana

Ogrzewanie podłogowe to duże udogodnienie i komfort dla tych, którzy lubią czuć ciepło pod stopami. Drewniane podłogi – w odróżnieniu od tych kamiennych i ceramicznych – są ciepłe same w sobie, i chociaż w zbiorowej świadomości drewno funkcjonuje jako materiał, który szybko się nagrzewa i jest łatwopalny, z powodzeniem może być ono stosowane na ogrzewaniu podłogowym.

Rodzaj Ogrzewania

Obecnie stosowane są dwa rodzaje ogrzewania podłogowego. System elektryczny wyklucza możliwość wykorzystania podłogi drewnianej, ponieważ w jego przypadku maty grzejne są umieszczone bezpośrednio w warstwie kleju cementowego, co mogłoby doprowadzić do punktowego przegrzania posadzki. Zastosowanie drewna na podłodze jest możliwe w przypadku ogrzewania wodnego, w którym instalacja grzewcza jest osadzona na głębokości minimum 3/4 grubości jastrychu, a ciepło rozchodzi się równomiernie i gwarantuje osiągnięcie optymalnej temperatury na powierzchni podkładu bez ryzyka punktowego przegrzania.

Wybór Podłogi

Na wodnym systemie ogrzewania podłogowego można stosować podłogi drewniane, należy jednak wystrzegać się gatunków niestabilnych, charakteryzujących się dużym współczynnikiem skurczu i pęcznienia, który powoduje, że deski mogą się odkształcać podczas ogrzewania. Rodzimym gatunkiem drewna, który z powodzeniem można połączyć z ogrzewaniem podłogowym, jest dąb.

Przeczytaj także:
JEDYNA TAKA DESKA WARSTWOWA

Drugim istotnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest rodzaj wykorzystywanego materiału. Na ogrzewaniu podłogowym nie zaleca się stosowania litego drewna. Przesądzają o tym dwa czynniki:
• wartość oporu cieplnego desek litych jest wysoka, co wpływa na efektywność i opłacalność ogrzewania,
• Stabilność wymiarowa podłóg litych jest o wiele niższa od podłóg warstwowych: lite deski nieuchronnie „pracują”, co może zaowocować postawaniem pęknięć czy szczelin pod wpływem ogrzewania.
Odpowiednim materiałem na „podłogówkę” jest drewno warstwowe, które nie hamuje w znaczący sposób przepływu ciepła, a ze względu na niejednolitą konstrukcję, charakteryzuje je o wiele niższy współczynnik skurczu i pęcznienia oraz zminimalizowany rozkład naprężeń.

Warto również zwrócić uwagę na obecność fazy wzdłuż krawędzi desek: w przypadku podłóg gładkich nawet mikroskopijne efekty pracy drewna są widoczne na pierwszy rzut oka; deski fazowane pozwalają ukryć te minimalne różnice.

Podczas prac montażowych rekomenduje się przyklejenie podłogi drewnianej na podkład z wbudowanym systemem ogrzewania podłogowego. Taki system montażu nie tylko zachowa opór przenikalności cieplnej na optymalnym poziomie, wpływa także na ograniczenie ryzyka odkształceń. Istotny również jest wybór produktów, które nie będą zawierały substancji szkodliwych, charakteryzowały się niską emisją i minimalną zawartością rozpuszczalników – jak w przypadku stosowanych przez nas środków wykończeniowych i pielęgnacyjnych.

Opisane wyżej wytyczne mają znaczący wpływ na wydajność systemu grzewczego . Jednakże podłogi drewniane poza walorami praktycznymi, powinny posiadać również – a nawet przede wszystkim – walory estetyczne. Elementy spełniające kryteria techniczne dla montażu drewna na ogrzewaniu podłogowym są dostępne w naszej ofercie w tak szerokiej palecie barw i rozmiarów, że nawet najbardziej wymagający inwestor znajdzie satysfakcjonujące go rozwiązanie.

Aby cieszyć się bezproblemowym użytkowaniem ogrzewania podłogowego w połączeniu z drewnianą posadzką istotne jest skrupulatne dopilnowanie niezbędnych detali: upewnijmy się, że wybraliśmy właściwy gatunek drewna i deskę o odpowiedniej budowie, zastosujmy montaż na kleju, zadbajmy o zalecaną wilgotność wylewki. W zakresie eksploatacji ważne jest utrzymanie stabilnej temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniach, co pozwala zminimalizować ryzyko skurczów i pęcznienia desek. Dzięki tym zabiegom będziemy mogli cieszyć się ciepłą, drewnianą podłogą latami.