Podłoga skomponowana z desek podłogowych o różnej szerokości jest świeżym, acz coraz popularniejszym trendem w designie, który nawiązuje do wyglądu klasycznych podłóg drewnianych. W historycznym ujęciu, podłogi o różnych szerokościach desek zostały stworzone w celu pełnego i efektywnego wykorzystania tarcicy drewnianej: desek nie docinano do ujednoliconej szerokości, tylko wykorzystywano ich dostępne maksimum. Poza wymiarem praktycznym, estetycznie zabieg ten pozwala stworzyć wyjątkową, unikatową i wyrazistą podłogę tętniącą rytmem natury.

Powiew świeżości czy zbędna fanaberia?

Chwilami trudno rozstrzygnąć, który z obowiązujących trendów wnętrzarskich będzie przebojem jednego sezonu, a który przejdzie do kanonu na długie lata. I tak, jak jesteśmy spokojni o niezachwianą pozycję drewna i podłóg drewnianych samych w sobie, równocześnie zdajemy sobie sprawę z faktu, że trendy rządzące tym rynkiem podlegają również nieubłagalnemu prawu przemijalności. Z tego względu naszym klientom doradzamy zawsze jedno: by w świadomości popularnych trendów, wybierali rozwiązania, które wpisują się przede wszystkim w ich gust, preferencje i tęsknoty; dzięki temu urządzane wnętrza zyskają wymiar ponadczasowości w ich własnych oczach.

Gdy jednakże dochodzi już do procesu wyboru podłogi, jedną z decyzji, w obliczu której stajemy, jest ta dotycząca szerokości desek podłogowych. Co wybrać: deskę wąską, szeroką, czy może coś pomiędzy? Bogactwo oferty producentów podłóg sprawia, że możemy przebierać w rozwiązaniach. Co więcej, dzięki niezawodności współczesnej technologii i rozwiązaniach takich, jak deska inżynieryjna (warstwowa), bez obaw możemy stosować znacznie szersze i dłuższe deski podłogowe, niż było to jeszcze kilka lat temu. Stąd rosnąca popularność podłóg wielkowymiarowych, które harmonijnie wpisują się we współczesne trendy komponowania wnętrz w oparciu o otwarte przestrzenie. Zabiegiem, który podkreśla naturalność zrealizowanej podłogi, jest skomponowanie jej z desek różnej szerokości. Koniec końców natura jest zmienna i wymykająca się definicjom, dlaczego więc podłogi drewniane miałyby się od niej różnić? Wybierając podłogi odtwarzające naturalny charakter drewna, osiąga się niebagatelny efekt.

Mix szerokości desek na podłodze: jak tego ugryźć?

mix-szerokosci-1-of-1Wybierając szerokość deski podłogowej do urządzanych wnętrz, warto zwrócić uwagę na to, by wpisywała się w ich skalę: długie i szerokie deski podłogowe naturalnie odnajdą się w dużych przestrzeniach, w tych mniejszych natomiast mogą wydawać się nieco nieproporcjonalne. Z tego względu w przypadku wyboru podłogi skomponowanej z desek w miksie szerokości, sprytnym zabiegiem jest różnicowanie doboru tych szerokości wedle rozmiaru urządzanych pomieszczeń: w tych większych możemy wykorzystać deski o wyższych, a w mniejszych o niższych szerokościach.

Kolejną kwestią wartą odnotowania jest styl urządzanych wnętrz: podłogę stworzoną z desek o różnych szerokościach, w naturalny sposób kojarzymy z niższymi klasami drewna – skoro ma być naturalnie, niech i samo drewno ma szansę przemówić pełnym głosem, wraz z bogactwem sęków, zróżnicowania kolorystycznego, spękań i bielu. Dla wzmocnienia efektu naturalności, wiele z tych wykańczanych fabrycznie podłóg poddawana jest celowemu postarzaniu, podniszczaniu czy wytrawianiu, co wręcz predestynuje je do wnętrz rustykalnych, vintage czy industrialnych, niekoniecznie zaś wpisują się one w styl minimalistyczny, skandynawski czy klasyczny. I tutaj w sukurs przychodzi nam elastyczność, na którą pozwolić sobie mogą tylko producenci: wszakże skoro praktycznie każdą deskę podłogową możemy wykończyć w dowolny sposób, również podłogi, które wykonane z desek o różnych szerokościach, mogą być efektem dowolnej, wskazanej przez inwestora, selekcji materiału oraz określonego przezeń sposobu wykończenia.

By postawić kropkę nad i…

Podłogi skomponowane z desek o różnych szerokościach z pewnością wyróżniają się obecnie na tle innych; ich wybór nie pozostawia też wątpliwości co do tego, że dana podłoga została skrojona na miarę, zgodnie z oczekiwaniami i zamówieniem klienta. Koniec końców nie są to podłogi, które leżą na półce w markecie budowlanym. Jesteśmy głęboko przekonani, że z czasem tego rodzaju rozwiązania opuszczą elitarną strefę awangardy i wejdą do kanonu powszechnie i chętnie wykorzystywanych rozwiązań. Ty bynajmniej nie ujmuje im uroku; skoro jednak mix długości w przypadku podłóg drewnianych stał się normą, dlaczego w przypadku mixu szerokości miałoby być inaczej? Wniosek nasuwa się jeden: niezależnie od wybieranych rozwiązań, pozwólmy poprowadzić się kreatywności!