JAK WYBRAĆ PODŁOGĘ DREWNIANĄ?

Podłoga to kluczowy element przy tworzeniu stylu w domu. Wybór odpowiedniego rodzaju, charakteru, koloru i wykończenia podłogi są decydujące dla ostatecznego efektu wnętrza.

PODŁOGA - ŚCIANY - SUFIT​

Te trzy składowe stanowią podwalinę charakteru wnętrza. Interakcja między nimi determinuje klimat i specyfikę pomieszczeń. Sposób, w jaki wzajemnie na siebie oddziałują, pełni rolę fundamentu aranżacji, nadaje mu wagę i charakter.

Co więcej, właśnie ta relacja będzie punktem odniesienia do doboru elementów wyposażenia, niezależnie od tego, czy postawisz na wnętrze zbudowane w oparciu o harmonię, czy o kontrasty.

PODŁOGA JEST PODSTAWĄ


Podłoga to o wiele więcej niż powierzchnia, po której stąpasz. Przyjęło się, że jej wybór jest jedną z najistotniejszych decyzji, w obliczu których stajesz w trakcie remontu. Nie bez powodu: to, co masz pod stopami, wpływa bezpośrednio na jakość Twojego życia. 

Bez wątpienia podłoga jest jednym z elementów wykończenia, od których oczekujesz przede wszystkim trwałości. Jednakże to nie wszystko, czego możesz wymagać. To właśnie podłoga może perfekcyjnie łączyć styl z funkcjonalnością. Co ją determinuje? Przyjrzyjmy się jej komponentom.

kolor

Jasna, ciemna czy naturalna? Kolor podłogi ma duży wpływ na postrzeganie pomieszczenia. Ciemna podłoga „połyka” dużo światła, ale także daje poczucie ciepła i przytulności. Naturalna kolorystyka drewna buduje wrażenie dobrostanu i bezpieczeństwa. Natomiast jasna podłoga odbija światło i dodaje przestronności.

rozmiar desek

Szerokość i długość desek podłogowych ma niebotyczny wpływ na postrzeganie proporcji pomieszczenia. Szerokie i długie deski najlepiej nadają się do większych przestrzeni, wąskie natomiast do bardziej kameralnych pomieszczeń. Warto jednak pamiętać, że od każdej reguły są wyjątki, a zasady te nie mają odzwierciedlenia w przypadku zastosowania deseni parkietowych, jak herringbone czy chevron.

klasa drewna

Klasa drewna to sposób grupowania desek według ich właściwości wizualnych – od jednolitych i bezsęcznych, po urozmaicone i rustykalne.
Warto zaznaczyć, że ta właściwość dotyczy tylko wyglądu drewna i nie ma wpływu na jakość podłogi. Klasa drewna znajduje jednakże odzwierciedlenie w jego wartości: różnice cenowe pomiędzy poszczególnymi wynoszą od kilku do kilkunastu procent!

ręczne postarzanie

Na wrażenie powierzchni drewna składa się zarówno to co widzisz, ale też to, co czujesz. Postarzanie powierzchni drewna jest jego celowym niszczeniem – proces ten pozwala uzyskać toporny, wiekowy wygląd oraz bogactwo znaków szczególnych, które przemawiają do wszystkich zmysłów.

łączenie różnych rodzajów podłogi

Dobrym sposobem na stworzenie harmonii w domu jest wybór podłóg o spójnym wzornictwie i rozmiarze  optymalnie wpisującym się w proporcje pomieszczeń.  Wybór deski podłogowej o szerokości 26 cm do części reprezentacyjnej domu i jej węższego odpowiednika do części prywatnej jest zabiegiem, który pozwala podkreślić proporcje pomieszczeń i równocześnie uniknąć efektu przypadkowości. 

kierunek montażu

Jakie światło jest w pokoju? Naturalne światło, kierunek jego padania oraz wielkość okien wpływają na percepcję podłogi. W zależności od tego, czy podłoga zostanie zamontowana w kierunku okna, wzdłuż niego, czy wreszcie ukośnie, podkreślony zostanie inny aspekt jej wyglądu i diametralnie zmieni to wrażenie, jakie będzie wywoływać. 

Może Cię również zainteresować:

Masz pytania? Chętnie pomożemy!

    Scroll to Top