podłogi drewniane Maderas - fakty

Jednym z czynników, które sprawiają, że przyroda jest tak piękna, jest stała zmienność. Nie możesz znaleźć dwóch drzew, które są takie same. Dlatego każdy element wykończenia podłóg drewnianych jest wyjątkowy. Ta różnorodność nas zachwyca.

konstrukcja desek

Paradoksalnie ta cecha wykończenia podłóg drewnianych nie rzutuje na ich wygląd, ale jest pierwszą istotną decyzją, którą podejmiesz. Konstrukcja podłogi już na wstępie determinuje dostępny przedział “bezpiecznych” rozmiarów desek podłogowych. W znamienny sposób wpływa też na beztroskę codziennego użytkowania.

podłoga lita

Jak sama nazwa wskazuje, to podłoga wykonana z jednego elementu drewna. W naturalny sposób oddaje jego charakter. W tradycyjnym ujęciu kojarzona z trwałością i możliwością nieograniczonej renowacji, jest jednak o wiele bardziej podatna i wrażliwa na zmiany mikroklimatyczne zachodzące w pomieszczeniu. Wynikająca z tego naturalna praca drewna sprawia, że wykończenie podłóg drewnianych z jednego elementu wymaga, by poszczególne deski były węższe i krótsze niż w podłodze warstwowej.

deska warstwowa

Drewno przy dużej wilgotności pęcznieje, a przy niższej dochodzi do jego kurczenia. Warstwowa konstrukcja deski minimalizuje te zjawiska. Zapewnia ona równowagę pomiędzy poszczególnymi warstwami i sprawia, że wykończenie podłóg drewnianych jest stabilne w każdych warunkach. Krzyżowe ułożenie trzech warstw deski względem siebie umożliwia naturalną pracę drewna przy zmianach wilgotności i temperatury, a jednocześnie znosi naprężenia i ogranicza powstawanie nieestetycznych szczelin.

klasa drewna

Klasa drewna to sposób grupowania desek według ich właściwości wizualnych. Taki podział ułatwia nam dostarczenie podłogi zgodnej z Twoimi oczekiwaniami. Warto zaznaczyć, że selekcja drewna dotyczy tylko jego wyglądu i nie ma wpływu na jakość podłogi. Znajduje jednakże odzwierciedlenie w jej wartości: różnice cenowe pomiędzy poszczególnymi klasami wynoszą od kilku do kilkunastu procent.

Opracowana przez nas pięciostopniowa klasyfikacja drewna w pełni oddaje charakter naszych podłóg.

select

Podłogi tej klasy są produkowane z najbardziej jednolitych desek podłogowych o najmniejszych sękach. Układ i struktura słoi jest dowolna, dopuszczalne są sęki zdrowe zrośnięte i sęki uzupełnione twardą masą szpachlową w kolorze neutralnym, występuje też biel wtórna. Niemniej jednak podłogi w klasie SELECT odznaczają się elegancją i jednolitą strukturą. 

natur

Podłogi w klasie NATUR w pełni ukazują naturalny charakter drewna. Deski odznaczają się zróżnicowaną barwą i strukturą, układ słoi jest dowolny, występuje też błyszcz oraz biel wtórny. Ubytki uzupełnione są twardą masą szpachlową w kolorze neutralnym. Podłogi te charakteryzuje uniwersalność i stanowią doskonałe tło dla wszelakich aranżacji. 

rustyk

Podłogi w klasie rustyk zdecydowanie obnażają piękno niepohamowanej natury. Barwa i struktura drewna jest bardzo zróżnicowana, układ słoi dowolny, możliwa jest nieograniczona ilość sęków; również tych spękanych oraz czarnych. Ubytki uzupełnione są masą szpachlową w kolorze neutralnym. Podłoga w klasie RUSTYK będzie stanowić doskonałą bazę dla wnętrz nawiązujących do natury.

old (ręcznie postarzana)

Klasa OLD to deski postarzane, naśladujące efekt deski użytkowanej przez wiele lat (odbicia, wgniecenia, ślady po przypaleniach). Naturalne pęknięcia i ubytki w całej strukturze drewna wypełnione masą szpachlową w kolorze czarnym. Możliwe wstawki wykonane z drewna. Podłoga tej klasy to bezkompromisowa, pełna charakteru podstawa wnętrz nietuzinkowych.

deep brush

Podłogi z selekcji DEEP BRUSH to deski podłogowe w klasie rustykalnej, dodatkowo podkreślone wyraźną strukturyzacją i głębokim szczotkowaniem powierzchni drewna. Z jednej strony ukazują pełne spektrum znaków szczególnych, którymi może zachwycać ten surowiec, z drugiej urzekają ziarnistością powierzchni. 

wzornictwo: wykończenie powierzchni

Naturalna uroda drewna stanowi dla nas punkt wyjścia i odniesienia: w naszych oczach prawdziwy kunszt stolarski nie polega na tworzeniu, a na umiejętnym uwypuklaniu jego walorów. Tak doskonałe rezultaty uzyskujemy dzięki nowoczesnej linii produkcyjnej i kunsztowi naszych rzemieślników.

fazowanie

Fazowanie polega na niewielkim ścięciu krawędzi deski. Zabieg ten uwydatnia jej kształt oraz maskuje ewentualne efekty “pracy” drewna. Faza mikro podkreśla estetykę podłogi i sprawia, że zdobi ona wnętrze niczym stylowy mebel. Z kolei głęboka faza potęguje wrażenie przestrzenności pomieszczenia: dwustronna (wykonana na długich krawędziach) nadaje wnętrzom głębi, a za sprawą czterostronnej aranżacja nabiera rustykalnego charakteru.

POSTARZANIE

Postarzanie powierzchni drewna jest jego celowym podniszczeniem. Obróbka taka polega na obijaniu, szlifowaniu, heblowaniu, a nawet skrobaniu. Proces gwarantuje toporny, wiekowy wygląd oraz bogactwo znaków szczególnych.

strukturyzowanie

Strukturyzowanie polega na głębokim szczotkowaniu i służy wydobyciu naturalnego rysunku i ziarnistości drewna. Podczas tego procesu nadaje się podłodze nowego wymiaru, podkreśla fakturę i naturalne piękno drewna. W zależności od głębokości strukturyzowania, uzyskujemy podłogę od delikatnej do głębokiej o wyrazistym usłojeniu.  Faktura szczotkowanej podłogi jest wyczuwalna w dotyku, pozwala cieszyć się perfekcją i śladami natury.

rozmiar klepek: parkiet czy deska podłogowa?

Gust i preferencje osobiste nie są jedynym czynnikiem, który powinien dyktować wybór rozmiaru deski podłogowej. Istotnym jest, by wybrany wariant podłogi odpowiednio wpisywał się w proporcje wnętrza. Z tego względu oferujemy szeroki wachlarz rozmiarów desek i klepek podłogowych. Najpopularniejsze spośród nich to deski podłogowe o szerokościach 15,19 oraz 26 cm występujące w miksie długości od 60 do 190 cm. 

Może Cię również zainteresować:

Masz pytania? Chętnie pomożemy!

    Scroll to Top