Merbau to rodzaj drewna, który pozyskiwany jest z dwóch gatunków blisko spokrewnionych ze sobą drzew egzotycznych. Występują one w obszarze okołorównikowym w Azji Południowo-Wschodniej. Drewno to jest już od wielu lat cenione ze względu na swój charakterystyczny, bardzo atrakcyjny wygląd i właściwości, między innymi dużą trwałość. Czym charakteryzują się deski merbau?
Merbau – najważniejsze cechy drewna
Drewno merbau zaraz po ścięciu i wysuszeniu ma kolor żółtobrązowy, jednak pod wpływem działania promieni słonecznych jego barwa zmienia się i nabiera odcieni czerwonych. Słoje są w nim bardzo dobrze widoczne i tworzą dość atrakcyjny rysunek. Jego bardzo charakterystyczną cechą są złote smugi, które do złudzenia przypominają inkrustacje z tego szlachetnego metalu. Skąd się one biorą? W drewnie merbau znajdują się rzadko rozsiane, grube wiązki przewodzące, z których część po wysuszeniu wypełniona jest żółtym pyłem. Po polakierowaniu nabierają one złotej barwy. Właśnie te złote pasma, w połączeniu z unikalnymi właściwościami kolorystycznymi tego gatunku drewna sprawiają, że jest ono tak bardzo cenione.
Drewno merbau charakteryzuje się również bardzo dużą trwałością, którą dobrze oddaje jedna z popularnych nazw drzew, z których pochodzą. Są to znane niektórym z literatury drzewa żelazne. Jest to jednocześnie jeden z najcięższych, używanych w przemyśle meblarskim gatunków drewna. W czasie suszenia nie zmienia swoich wymiarów i nie ulega deformacjom, dzięki czemu drewno zachowuje dobry wygląd. Z powodu wysokiego stopnia mineralizacji drewna, mogą się w nim pojawiać jednak charakterystyczne, drobne pęknięcia, które jednak nie wpływają w żaden sposób na jakość wykonywanych z niego wyrobów.
Do czego wykorzystuje się deski merbau?
Deski merbau wykorzystuje się przede wszystkim do wytwarzania podłóg. Podłogi z niego wykonane charakteryzują się czerwonobrązową barwą, która ciemnieje i nabiera głębi wraz z wiekiem. Dość często deski merbau miesza się z deskami wykonanymi z innych gatunków drewna, dzięki czemu można uzyskać bardzo ciekawe zestawienia kolorystyczne. Zaletą tego rodzaju podłóg jest również trwałość. Drewno merbau jest odporne na zarysowania, a odpowiednio konserwowana podłoga z nich wykonana, może służyć bardzo długo. Podłogi, a także równie popularne schody wykonane z tego rodzaju drewna powszechnie uznawane są za luksusowe. Warto wspomnieć, że z drewna merbau wykonuje się również artystyczne meble, kolby do eleganckiej broni palnej, a także instrumenty muzyczne.
Ile kosztują deski merbau?
Deski merbau nie są tanie, chociaż ich ceny mogą znacząco się od siebie różnić. Nieco tańsze są popularne klejone deski warstwowe, których spodnie warstwy wykonane są z innych gatunków drewna. Znacznie droższe od podłóg są schody, do których wykonania wykorzystywane jest często drewno lite. Drewno merbau jest drogie nie ze względu na rzadkość występowania – to pospolity i szybko rosnący gatunek drzew, ale dlatego, że jego obróbka jest trudna, pracochłonna i wymaga czasu.