Ile kosztują schody drewniane

Ile kosztują schody drewniane?

Schody drewniane to coraz bardziej popularne rozwiązanie. Mogą mieć bardzo różną konstrukcję – zarówno tradycyjną, jak i chętnie wykorzystywaną dla zaoszczędzenia miejsca konstrukcję ażurową. Tego rodzaju schody zawsze robią wrażenie i z łatwością mogą stać się ozdobą każdego niemal domu. Wiele osób, które planują zakup, zadaje sobie jednak pytanie o to, ile takie schody kosztują.

Schody drewniane – od czego zależy ich cena?

Po względem konstrukcji wyróżnia się dwa rodzaje schodów. Pierwszym z nich są schody na podkładzie betonowym. Tutaj drewniane mogą być na przykład tylko stopnie schodów oraz balustrady, czy poręcze. Tego rodzaju schody są znacznie tańsze i ich koszt nie przekracza zazwyczaj kilku tysięcy złotych. Wiele zależy oczywiście od wymiarów schodów oraz tego, czy są one proste, czy łamane, oraz ile mają ewentualnych spoczników (półpięter). Kolejnym rodzajem są schody samonośne, które w całości wykonane są z drewna i nie potrzebują dodatkowego oparcia. Schody takie są coraz częściej wykorzystywane we współczesnym budownictwie. Koszt ich budowy jest znacznie większy i również zależy od stopnia skomplikowania projektu. Schody samonośne występują również w wersji ażurowej, w której stopnie zbudowane są wyłącznie ze stopnic, czyli części poziomych, a części pionowych nie ma w ogóle. Taka konstrukcja umożliwia znaczne skrócenie stopni, dzięki czemu schody mogą zajmować o wiele mniej miejsca, choć są oczywiście wtedy znacznie bardziej strome. Schody ażurowe są najczęściej nieco tańsze od schodów pełnych.

Wiele zależy również od materiału, z jakiego wykonane są schody. Najtańsze gatunki drewna (choć oczywiście nie najmniej atrakcyjne), jak sosna, czy buk pozwalają na wykonanie schodów, które nie będą bardzo dużym wydatkiem. Znacznie droższe są schody wykonane z gatunków drewna bardziej szlachetnych, jak na przykład dąb. Schody takie charakteryzują się znacznie większą trwałością. Zdecydowanie najwięcej zapłacić trzeba za schody wykonane z egzotycznych typów drewna, z których wykonuje się również podłogi i meble, a które czasem osiągają bardzo wysokie ceny. Należy również pamiętać, że koszt wykonania schodów zależeć będzie również od ich projektu. Schody proste kosztują znacznie mniej, niż takie, których wykonanie wymaga nie tylko stolarskiej, ale również snycerskiej roboty.

Ile trzeba zapłacić za schody drewniane?

Schody samonośne wykonane z tańszych gatunków drewna (na przykład sosnowe), proste i bez poręczy kosztują od 1000 złotych. Z kolei tego samego rodzaju schody dębowe kosztować będą znacznie więcej. Jeżeli natomiast mają być one wykonane z drewna egzotycznego, to w zależności od gatunku, będą one kosztować kilkanaście tysięcy i więcej. Balustrada schodów to dodatkowa kwota od tysiąca złotych w górę, w zależności od wybranego materiału. Wykonanie schodów dwubiegowych (z półpiętrami) to koszt uzależniony przede wszystkim od samego projektu. Należy pamiętać, że do ceny samych schodów należy doliczyć również cenę ich montażu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *