Jak łączyć podłogi o różnych poziomach

Jak łączyć podłogi o różnych poziomach

W wielu domach najlepszym sposobem na wydzielenie poszczególnych stref jest zastosowanie różnych materiałów do wykończenia posadzki, co wygląda bardzo elegancko. Wtedy jednak pewnym wyzwaniem w wykańczaniu budynków staje się łączenie podłóg o różnych poziomach – tak by było ono trwałe i estetyczne. Jednak przy odpowiednim zaplanowaniu prac, jest to oczywiście do przeprowadzenia i to bez większych kłopotów.

Podłogi o różnych poziomach – jak je połączyć?

Niewielki stopień jaki tworzy się w obecności podłóg o różnej wysokości, jest kłopotliwy z dwóch powodów. Po pierwsze, związane jest to z bezpieczeństwem. Przejście z jednej podłogi na drugą, może wiązać się wtedy z ryzykiem potknięcia się. Po drugie, podłogi o różnych poziomach wyglądają po postu mało estetycznie, czemu można zaradzić ich odpowiednim połączeniem. Jednym ze sposobów na wyeliminowanie takiego problemu jest montaż profili do podłóg o różnych wysokościach, które różnią się zazwyczaj kilkoma milimetrami wysokości. Łącząc dwa odmienne komponenty wykończenia trzeba zadbać przede wszystkim o pozostawienie tzw. szczeliny dylatacyjnej. Jest to bardzo istotne, gdyż dwa różne materiały wykończeniowe będą “pracować” w inny sposób w zależności od temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Jeśli zaś chodzi o same profile, to są one skuteczne dlatego, ponieważ mają odpowiednio nachyloną sekcję, która została zaprojektowana specjalnie do łączenia posadzek znajdujących się na różnych wysokościach.

Profile do łączenia podłóg

Niektóre modele profili są przygotowane do zastosowania w czasie instalacji podłóg, inne natomiast nadają się do instalacji, kiedy parkiety i posadzki zostały położone już wcześniej. Warto też wiedzieć, że na rynku można znaleźć takie modele profili, które zaprojektowane zostały do zastosowania przy powierzchniach marmurowych, ceramicznych albo w obecności wykładzin/dywanów. Pokazuje to, że łączenie podłóg o różnej wysokości możne odbyć się przy dostosowaniu do naprawdę różnorodnych warunków. Listwy służące do wyrównywania różnicy poziomów podłóg (listwy progowe) stosuje się bardzo często wtedy, kiedy jedną z posadzek jest podłoga pływająca, np. panele drewnopodobne. Łączenie podłóg o różnych poziomach zwiększa poziom bezpieczeństwa, ale powinno być także estetyczne. Dlatego też obecnie na rynku znaleźć można profile o różnych kształtach i rozmiarach. Mają one też różne kolory, a przede wszystkim materiały wykonania. Produkuje się je często z aluminium albo ze stali nierdzewnej czy mosiądzu. Mogą też jednak naśladować one wygląd niektórych posadzek. Bardzo wygodne jest także to, że można zakupić listwy do połączeń krzywoliniowych. Pozwalają one na wykonanie dylatacji po łuku (albo w innym niestandardowym kształcie). Aby tak się stało, wystarczy wygiąć elastyczną listwę i dopasować ją do konkretnej szczeliny. Profile charakteryzuje też obecnie bogactwo efektownych wykończeń, ciekawą opcją są także modele „łączone”, w których element aluminiowy jest uzupełniany przez element dębowy. Wszystko to sprawia, że obecnie nie ma problemów z tym jak łączyć podłogi o różnych poziomach. Co więcej, jest to nie tylko praktyczne, ale może też wyglądać niezwykle stylowo.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top